2019 рік українського театру. Рівненський часопис
Під проект підсумовування 2019 року долучається театральне Рівне.
Рівне…
Судячи з етимології, може скластися хибне враження, що у місті все розмірено та спокійно.
Проте, на зважаючи на певну провінційність, театральне життя є насиченим та бурхливим.
Доводить це концентрований погляд на минулий, 2019-й рік.
Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр
Рівненська драма – серце міста хіба вже тому, що географічно розташована у самому центрі – на Театральній площі. Та й увага місцевих жителів сконцентрована на театральних подіях та прем’єрах.
Театр рік провів у підготовках, а наприкінці року – у святкування 80-річного ювілею. Спершу – 12 творчих вечорів, під час якого відбувалося детальне знайомство зі складом всієї трупи театру. А у рамках проекту «Міжнародні театральні зустрічі» приймали на гостини до Рівного 8 театрів із Бреста, Луцька, Забже, Тернополя, Львова, Житомира, Києва, Івано-Франківська, чим неабияк потішили рідного глядача.
Ще одна осіння подія – впродовж жовтня–листопада – театральна імпреза «Відкрита брама» – подія, яка вже втретє надає доступ до професійної сцені молодим акторам Палацу дітей і молоді, міських будинків культури, театру «Сонях» та Лабораторії сучасної драматургії та режисури РДГУ (до слова, в Рівному кафедра театральної режисури створена та працює з 1971 року).
Крім того, у театрі за рік зіграли 343 вистави (300 на стаціонарних та 43 гастрольні), прийняли 87,4 тисячі глядачів, у рамках модної події «Fashion Time» продемонстрували понад 30 сценічних костюмів, організували виставку більш ніж 20 театральних костюмів та експозицію архівних матеріалів з понад сотнею експонатів, здобули 4 заслужених (1 заслуженого діяча мистецтв в особі режисера театру Олександра Олексюка та 3 заслужених артистів України – Ніна Ніколаєва, Алла Луценко та Сергій Бондарук) та взяли участь у ХІХ Фестивалі сучасної драматургії «Представлена реальність» у польському місті Забже.
Прем’єри 2019:
- 17 січня – «Клітка» за п’єсою «Діалоги з клітки» Олександра Костинського (реж. Олена Мельничук) – мала сцена
- 27 березня – «Мартин Боруля» Івана Карпенка-Карого (реж. Олександр Олексюк)
- 03 квітня – «Старий Ford Escort темно-синій» Дірка Лауке (реж. Юрій Паскар) – мала сцена
- 14 травня – «Коза-вередуха» за народною казкою (реж. Олександр Олексюк)
- 05 червня – «Брехня» Володимира Винниченка (реж. Анна Козирицька)
- 24 листопада – «Чайка» Антона Чехова (реж. Олександр Олексюк)
- 23 грудня – «Білосніжка і семеро гномів» за мотивами казки братів Грімм (реж. Станіслав Лозовський)
Рівненський академічний обласний театр ляльок
Театр ляльок гучно заявив про себе на національному рівні, потрапивши до шорт-листа фестивалю-премії GRA з виставою «Пливе човен, казок повен» Олени Ткачук. Вистава-визитівка театру, яку мали можливість переглянути глядачі всеукраїнських та міжнародних фестивалів. Тож, рівненський «Човен» з легкістю заплив спершу до лонг-, а потім й шорт-листа преміїї, де й поступився фестивальною першістю.
Протягом року «Човен» ходив із аншлагами Львовом у червні на фестивалі «І люди, і ляльки», у Вінниці жовтнем на «Подільській ляльці» (де зібрали найбільшу кількість дипломів), й у листопаді на вищазгаданому фіналі премії GRA.
У загальному вигляді фестивальне життя видалося насиченим:
- Премія-огляд «Прем’єри сезону» – вистава «Пливе човен,казок повен» (реж. Олена Ткачук) – номінація на кращого художника (худ. Інесса Кульчицька) та лауреатство у номінації «Краща вистава для сімейного перегляду», «Кращий акторський ансамбль» та «Кращий режисерський дебют»
- Міжнародний фестиваль театрів ляльок «І люди,і ляльки» (м. Львів) – вистава «Пливе човен, казок повен» (реж. Олена Ткачук)
- Фестиваль театрів ляльок України «Мереживо казкове» (м. Черкаси) – вистава «Звідки беруться діти» (реж. В. Долгополов) – краща сценографія – худ. Галина Насонова
- Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Подільська лялька» (м. Вінниця) – вистава «Пливе човен, казок повен» (реж. Олена Ткачук)
- Відкритий фестиваль для дітей «Кришталеві вітрила» (м. Херсон) – вистава «Попелюшка» (реж. Дмитро Нуяндзін) – краща вистава фестивалю
- А у березні театр провів свій ІХ Відкритий фестиваль дитячих лялькових колективів «Березневі сходинки», учасниками якого стали сім колективів зі всієї України.
Прем’єри 2019:
- 03 березня – «Казка з чарівної скрині» за мотивами казки «Колобок» (реж. Костянтин Гросман)
- 16 червня – «Не їжачок» Анни Богачової (реж. Андрій Окладов)
- 21 грудня – «Новий Рік –це Я!» новорічне видовище (реж. Олександр Шило)
Огляд складено з матеріалів, люб’язно наданих театрами у особі Олени Ткачук та Ірени Боровець.
Дякую за згадку про кафедру театральної режисури, наступного року нам виповнюється 50 років. В Фейсбук є група Кафедра театральної режисури РДГУ, доступна для всіх. На кафедрі є навчальний театр, який дає можливість представляти режисерські та акторські роботи наших студентів та магістрів глядачеві, бере участь у фестивалях. Інформацію напишу окремо. З повагою, В.Богатирьов
50-річчя – гарна нагода для окремого матеріалу на сторінках «Театральної риболовлі»!
Пропоную його втілити у життя!