2019 рік українського театру. Дніпровський часопис
Підхід другий проєкту Театральні міста України до Дніпропетровської області.
Не останній.
Освоєння театрального регіону почалося з епізоду 11-го, який вийшов з районного центру області – міста Кривий Ріг.
Театральна активність зафіксована й ще у деяких інших містах області, про що йтиметься в одному з наступних епізодів.
Фокус 27-го епізоду – здебільшого міські театри Дніпра (поки що без обласних та національних).
Дніпровський академічний театр драми і комедії
КПК «Дніпровський академічний театр драми та комедії» ДОР», 1927 року заснування, протягом 2019 року встиг відкрити дві нові ігрові локації (фойє театру та малу (блакитну) залу), театральну лабораторію «ZhArt», зіграти 11 прем’єр та показати 43 новорічні вистави «Країна казок» за 20 передноворічних днів. Загальна кількість зіграних вистав у 2019 році – 271, які переглянуло 62340 глядачів. Театр с гастролями відвідав міста Дніпропетровської області Тернівка, Першотравенськ, Павлоград. Заслужена акторка України Людмила Вороніна стала лауреат Всеукраїнської премії ім. Марії Заньковецької, а Євген Звягін – лауреатом премії ім. Мар’яна Крушельницького Національної спілки театральних діячів України; актор Олексій Клейменов став лауреат премії Дніпровської обласної ради у категорії «За досягнення в культурно-мистецькій діяльності, збереження і популяризацію історичної та культурної спадщини, формування національної самосвідомості населення».
Фестивалі 2019:
- березень – XXVII Фестиваль-конкурс на здобуття вищої театральної нагороди Придніпров’я «Січеславна» – вистава «Дядечків сон» (реж. Вікторія Чернова) – перемога у номінаціях «Краща режисура», «Краща сценографія»
- червень – XХІ Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» (м. Херсон) – вистава «Про Федота» (реж. Олексій Клейменов) – перемога у номінації «Кращій акторський ансамбль», «Краща чоловіча роль другого плану» (Олексій Клейменов)
- премії «Надія Січеславни» у номінації «Краща чоловіча роль другого плану» у виставі «Про Федота» 2019 рік.
- вересень – ІІ Всеукраїнський театральний фестиваль «СвітОгляд» (м. Сєвєродонецьк) – вистава «Ревізор» (реж. Антон Меженін)
Прем’єри 2019:
- 01 квітня – «Каблуки» за п’єсою «За зачиненими дверима» Ж.П. Сартра (реж. Олексій Стильно – псевдонім Олексія Кириченка)
- 18 квітня – «За кулісами» за п’єсою «Театр (Шум за сценою)» Майкла Фрейна (реж. Вікторія Чернова)
- 07 травня – «Одного разу на Брайтоні» за п’єсою «Потерпілий Гольдинер» Віктора Шендеровича (реж. Микола Волошин)
- 22 червня – «Викриття однієї…» Вікторії Чепурної про життя і творчість Анни Ахматової (реж. Олексій Стильно)
- 03 липня – «Ревізор» за п’єсою Миколи Гоголя (реж. Антон Меженін)
- 06 вересня – «Номер 5» за п’єсою «Той, хто відчиняє двері» Неди Нежданої (реж. Артур Опрятний)
- 13 вересня – «Діагноз: кохання!» за п’єсою «Старомодна комедія» Олексія Арбузова (реж. Михайло Коливанов)
- 22 вересня – «Орфей виходить з дому» за п’єсою «Орфей виходить з дому» Миколи Мішина (реж. Микола Мішин)
- 13 жовтня – «Спальня Сальвадора» за п’єсою «Сублімація кохання» Альдо де Бенедетті (реж. Антон Меженін)
- 18 жовтня – «За дивне знайомство» за п’єсою «За дивне знайомство» Олександра Александрова (реж. Олександр Голубенко)
- 24 жовтня – «Лісова пісня» за драмою-феєрією Лесі Українки (реж. Валерій Зубчик, Олексій Клейменов)
Народний театр-студія «Маски»
Народний театр-студія «Маски» Палацу культури студентів Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара заснований в 1972 році. З 1981 року режисер театру – заслужений працівник культури України Ігор Трахт.
З 7 по 10 листопада провели ХХ Всеукраїнський відкритий фестиваль студентських, молодіжних та аматорських театрів «Театральна сесія», засновником якого є Дніпропетровський національний університет. Подія традиційно присвячується Міжнародному дню студента. У фестивалі взяли участь дев’ять театральних колективів з семи міст України.
Фестивалі 2019:
- червень – XXIV Всеукраїнський фестиваль театрального мистецтва «Від Гіпаніса до Борисфена» (м. Очаків) – вистава «В открытом море» (реж. Ігор Трахт) – Гран-прі фестивалю
Прем’єри 2019:
- 08 листопада – «Неизвестный квартет» за п’єсою «Неизвестный господин Трацом» Дмитра Мiнчонка (реж. Ігор Трахт)
Народний театр «Чародій»
Історія Народний театр «Чародій» КЗК «Культурно-дозвіллєвого комплексу «Кайдацький» ДМР починається у 1898 році, коли на заводі Шодуар було відкрито драматичний гурток. А вже за два роки робочі цього підприємства на зібрані від своїх платних вистав кошти, побудували невеликий клуб-аудиторію, на сцені якого йшли «Мартин Боруля», «Ніч перед Різдвом» та інші вистави. Сучасний етап пов’язаний із приходом Олега Климентьєва у 1983 році – театр став молодіжним (вік учасників від 6 до 60 років) з великим і різноманітним репертуаром – від дитячих казок до світових трагедій. Через чотири роки театру було присвоєно почесне звання «Народний». З 2011 року театр працює на базі КДК «КЗК «Кайдацький» ДМР.
Фестивалі 2019:
- квітень – ІІІ Всеукраїнський відкритий фестиваль театрального мистецтва аматорських дитячих та молодіжних колективів «Імпреза над Латорицею» (м. Мукачево) – вистава «Сонечко в середині» (реж. Олег Климентьєв) – дипломи за акторську роботу
Театр «Крик»
Комунальний заклад культури «Дніпровський академічний український Театр одного актора «Крик» Дніпровської міської ради максимально підтверджується сутністю театру одного актора – художнім керівником, директором театру, режисером, сценаристом, актором, сценографом, художником, музикантом, костюмером, гримером є одна людина – Михайло Мельник.
В репертуарі театру у 2019 році демонструвалося 5 вистав: «Гріх» Коцюбинським, «Табу» за «Крейцеровою сонатою» повістю Толстого, «Непізнані» та «Дикий» за Цвейгом та музична вистава-контакт «Сонце в очах твоїх…». У 2019 році театром було показано 87 вистав, вистави переглянули 13050 глядачів. Своє 30-річчя театр відзначив 19 грудня 2019 року.
Дніпровський драматичний молодіжний театр «Віримо!»
Комунальний заклад культури «Дніпровський драматичний молодіжний театр „Віримо!”» – авторський театр, який виріс з театральної студії режисера та педагога Володимира Петренка. В трупі театру його учні, у репертуарі – його вистави та постановки молодих режисерів, які зросли у театрі. Всього у репертуарі 15 вистав для Великої та Малої сцени. Дата заснування – 1991-й, в комунальній власності – 3 2003 року.
Фестивалі 2019:
- березень – XXVII Регіональний фестиваль-конкурс на здобуття вищої театральної нагороди Придніпров’я «Січеславна» – вистави «Том на фермі» (реж. Тарас Шевченко) та виставою «Ім’я» (реж. Володимир Петренко)
- червень – Ukrainian Format III Міжнародного театрального фестивалю камерних вистав Andriyivsky Fest (м. Київ) – вистава «Порцеляновий кролик» (реж. Варвара Вороніна) – перемога у номінації «За краще режисерське рішення»
- ??? — XIII Фестиваль театрів «Молоко» (м. Миколаїв та м. Одеса) – вистава «Забути Герострата» (реж. Володимир Петренко) – I місце
- вересень – Всеукраїнський фестиваль театрів–лабораторій «VIEfest» (м. Запоріжжя) – вистава «Однокласники. История в XIV уроках» (реж. Володимир Петренко)
- жовтень – XI Театральний фестиваль міжнародного Чорноморського клубу «Homo Ludens» (м. Миколаїв) – вистава «Однокласники. История в XIV уроках» (реж. Володимир Петренко) – дипломи у номінаціях «Краще режисерське рішення», «Кращий акторський ансамбль» та «Приз глядацьких симпатій»
- вересень – I Міжнародний фестиваль сучасного мистецтва «DniproGogolFest» – вистава «Однокласники. История в XIV уроках» (реж. Володимир Петренко)
Прем’єри 2019:
- 19 вересня – «Метод Гренхольма» за п’єсою Жорді Гальсерана (реж. Володимир Петренко) – Мала сцена
Дніпровський міський театр ляльок «Театр актора і ляльки»
У 1995 році режисер-актор Михайло Овсяников та художник Віктор Нікітін заснували Експериментальне творче об’єднання «Театр актора і ляльки», який діяв під патронатом Спілки театральних діячів України (Дніпропетровське регіональне відділення), а у 2001 році по рішенню Дніпропетровської міської ради був створений Дніпропетровський міський театр ляльок «Театр актора і ляльки», який почав працювати в статусі міського театру. Стаціонарне приміщення театр отримав у 2005-у, тоді ж і почав працювати як репертуарний. На сьогоднішній день у репертуарі театру – 25 вистав для різних категорій глядачів, різні за формою (традиційна ширма, «планшет») і різні за жанром (від традиційних казок до детективів і комедії дель-арте). Реалізовані спільні проєкти з Дніпропетровським театром опери та балету – «Білосніжка» і «Снігова Королева», де відбулось з’єднання оперного та лялькового театру.
З 2016 року театр проводить свій власний фестиваль – «ДніпроПаппетФест», програма якого складається з вистав для дорослого глядача та вистав для сімейного перегляду. З листопада розпочався IV Фестиваль «ДніпроПаппетФест», й у 2019-у році глядачі встигли побачити «Гамлета» Оксани Дмітрієвої та «Божественну комедію… АнДанте» Олексія Кравчука. Фестиваль щомісячними показами продовжився й у 2020 році.
Фестивалі 2019:
- березень – XXVII Регіональний фестиваль-конкурс на здобуття вищої театральної нагороди Придніпров’я «Січеславна» – вистава «Кіт у чоботях» (реж. Роман Гребенюк) – Гран-прі фестивалю у номінації «Краща вистава для дітей»
- червень – V Міжнародний фестиваль театрів ляльок «І люди, і ляльки» (м. Львів) – вистава «Кіт у чоботях» (реж. Роман Гребенюк)
- серпень – Фестиваль «FOTEL» (м. Юшково, Польща) – вистава «Коза-Дереза» (реж. Роман Гребенюк)
- вересень – V Фестиваль театрів ляльок «Мереживо казкове» (м. Черкаси) – вистава «Кіт у чоботях» (реж. Роман Гребенюк) – диплом «За кращу режисерську работу»
- жовтень – III Відкритий регіональний фестиваль театрів ляльок та студій лялькового мистецтва «Кришталева лялька» (м. Миколаїв) – вистава «Кіт у чоботях» (реж. Роман Гребенюк)
Прем’єри 2019:
- 08 червня – «Солом’яний бичок» Романа Гребенюка за мотивами української казки (реж. Роман Гребенюк)
- 19 жовтня – «Червона Шапочка» Михайла Яремчука за мотивами казки Шарля Перро (реж. Михайло Яремчук)
Дніпропетровський міський телевізійний театр
Дніпропетровський міський телевізійний театр – «Телетеатр» – було засновано у березні 2003 року. Він об’єднав в собі чотири види мистецтв: театр, кіно, музику та живопис. В глядацькій залі «Телетеатру» регулярно проводяться вистави. Відеостудія знімає фільми в ігровому та документальному жанрах. Директор–художній керівник – Ольга Волошина.
Фестивалі 2019:
- березень – XXVII Фестиваль-конкурс на здобуття вищої театральної нагороди Придніпров’я «Січеславна» – вистава «Ах який я молодець» (реж. Володимир Завальнюк) – перемога в номінації «Краща жіноча роль другого плану»
- серпень – «Golden Fest-2019» u magicznuch ogrodach (м. Пулави, Польща) – вистава «Жінка яка йшла поруч» (реж. Людмила Колосович)
- вересень – Всеукраїнський фестиваль театрів–лабораторій «VIEfest» (м. Запоріжжя) – вистава «Хочеш, анекдот розкажу?» (реж. Людмила Колосович)
Прем’єри 2019:
- 12 жовтня – комедія в стилі джаз «Дорога Памела, або Як би нам пришити стареньку» Джона Патріка (реж. Володимир Завальнюк)
- 05 січня – казка-гра «Ах який я молодець» Віктора Швембергера та Володимира Завальнюка (реж. Володимир Завальнюк)
Огляд складено з матеріалів, отриманих за участі Олени Баженової, Романа Гребенюка, Людмили Олександрівни, Тетяни Шарай, Олега Клімєнтьєва, Ігоря Трахта. Окрема вдячність Володимиру Петренко, Сергію Мазаному, Валентину Фетісову, Ользі Волошиній та Марині Пранник за долученість до проєкту.