«Полум’ярне» попередження одеській муздрамі Василька
Театральний скандал з Одеси.
Перші емоції спали – дійшла справа і до структуризації та хронології.
Тож…
Про театр
Одеський академічний український музично-драматичний театр імені В. Василька є одним із провідних театрів південної України та потужним гравцем на всеукраїнському театральному полі.
Будівля, в якій розміщено театр сьогодні, побудовано 1903 року як приватний театр для російської драматичної трупи на кошти антрепренера Одеського міського театру Олександра Сибірякова (звідси й друга назва будинку – Театр Сибірякова). Крім того, будівля є пам’яткою культурної спадщини України (охоронний номер – 154-Од).
За свою дореволюційну історію будявля двічі горіла (1906 та 1912 роки), згодом власник Сібіряков розорився. а про новостворення українського театру йшлося вже на початку 1925 року. За ініціативи театральної громадськості міста, робітників одеських заводів і фабрик, порту, студентів такий театр з’явився, і носив назву Український музично-драматичний театр ім. Жовтневої революції. Першу прем’єру – виставу «Палії» («Полум’ярі») за п’єсою А. Луначарського – приурочили до 7 листопада 1925 року… Але наразі не про історичні екскурси.
Хронологія подій
Осінь 2017
Після трагічної пожежі в таборі «Вікторія» Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) розпочало перевірки комунальних закладів. У переважній більшості виявляються недоліки. Обласна рада – власник комунальних закладів – приймає рішення виділяти гроші на усунення цих недоліків.
Комунальні заклади пишуть листи з переліком необхідних робіт та заявками на виділення коштів, які владою частково задовольняються.
Станом на цей період Муздрама Василька фактично знаходиться без керівництва – контракт попереднього директора завершився, а конкурсу на посаду керівника ще не відбувся. Лист із переліком порушень було підписано виконуючим обов’язків керівника. Ситуація ускладнювалася відсутністю проектної документації, тому кошти Театр отримав лише на поточні витрати з пожежної безпеки в сумі 380 тисяч гривень.
Січень 2018
Колектив театру звернувся до ДСНС з проханням провести позачергову перевірку для з’ясування фактичного стану пожежної безпеки в театрі. Перевірка відбулася тільки через чотири місяці – у травні 2018 року, в результаті якої було виявлено 52 порушення. Між іншим була відсутня не тільки пожежна сигналізація, а й навіть вся проектна документація.
Порушення в компетенції Театру було виправлено негайно. За рештою було складене звернення до власника театру – Обласної ради та Облдержадміністрації. В результаті було отримано позапланові мільйон гривень. Робота з усунення порушень розпочалася.
Вересень 2018
ДСНС подає позов до суду.
Грудень 2018
Рішенням Господарського суду позов ДСНС задоволено – заборона експлуатації приміщення театру в повному обсязі до усунення всіх пунктів припису.
Театр подає апеляційну скаргу. Одночасно тривають роботи з усунення недоліків.
Січень 2019
Театр звернувся до ДСНС із запитом проведення позапланової перевірки. Підсумок – за рік кількість порушень зменшено з 52 до 17 пунктів. Відповідно, 35 пунктів виконано!
Травень 2019
Рішенням обласної ради виділяється додатково 1 100 тисяч гривень на продовження робіт.
Вересень 2019
Театр отримав проектноуї документацію. Запит на дофінансування ДВОХ ОСТАННІХ пунктів приписів направлено до Обласної ради:
- встановлення системи димовидалення – 2 500 тисяч гривень;
- заміна килимового покриття та стелі глядацького фойє – 1 500 тисяч гривень.
Жовтень 2019
2 жовтня 2019 року відбулвається засідання колегії Апеляційного суду. Під час слухання представники Театру звітують щодо виконаного обсягу робіт. Головуюча суддя звертається до представника ДСНС із запитом щодо можливості продовження роботи Театру із паралельним усуненням недоліків, що залишилися, на що отримує відмову. ДСНС наполягає на закритті театру.
Суд відхиляє скаргу Театру, залишаючи в силі рішення суду першої інстанції.
Того ж дня повідомлення про закриття театру публікує на своїй сторінці Олег Вергеліс.
Подальші дії
ЯК МАЄ ВІДБУВАТИСЯ ЗАКРИТТЯ ТЕАТРУ?
За поясненням представника ДСНС:
ДСНС разом з представниками виконавчої служби та спеціалістами з комунальних служб відключають всі мережі в театрі електро-, тепло- та водопостачання. Театр має бути опечатаний. У ньому забороняється знаходитись. Продовження робіт щодо пожежної безпеки здійснюється лише за дозволом та під наглядом ДСНС.
ЯКІ ДІЇ ЗРОБЛЕНІ ЗА ОСТАННІЙ ЧАС?
– Департамент культури знайшов мільйон гривень на проведення робіт.
– Управління майнових відносин шукає можливість перевести гроші, аби розпочати роботи.
– Депутати на позачерговій сесії Облради привернули увагу до питань театру.
– Міській голова на апаратній нараді обговорював можливі дії щодо зберігання театру.
– Керівництво театру веде переговори з підрядниками про відтермінування платежів та починає роботи.
ПРИВАТНА ДОПОМОГА ТЕАТРУ
Допомогою в справі порятунку театру опікується фонд.
Його реквізити:
ГО «Фестивальний центр «Золотий Дюк», код ЄДРПОУ 26209281 в АТ «АЛЬФА-БАНК», код банку 300346.
Номер рахунку (валюта-євро) – 26004018206201. IBAN UA863003460000026004018206201
Номер рахунку (гривня) – 26004018206201. IBAN UA863003460000026004018206201
(на допомогу театру)
Слідкуємо за перебігом подій та віримо в знайдені шляхи вирішення будь-який проблемних ситуацій.