Крапка із багатокрапкою у справі Ярослава Кіргача
Друга частина хронології періоду розпаду Національного театру ім. М. Заньковецької.
Початок активних дій викладено тут.
29 вересня
У Фейсбуці починається кампанія з підтримки Ярослава Кіргача.
Сам Ярослав публікує у фейсбуці світлину зі своєї трудової книжки із подяками за роботу, зокрема від директора Мацяка А.
Мережею ширитись хештег #япротизвільненняЯрославаКіргача
Творча українська спільнота намагається звернути увагу суспільства та влади на львівський скандал, який набирає обертів.
30 вересня
Мережею ширяться чергові відеозвернення із підтримки заньківчан.
Свое відео публікує актор драми Тернопільського обласного драматичного театру ім. Т. Шевченка Євген Лацік.
Чисельні дописи глядачів та шанувальників театру, наприклад:
1 жовтня
Перед початком вистави «Голий король» актори театру ім. М. Заньковецької виходять на сцену перед опущеною завісою із розповіддю до глядачів про ситуацію у театрі. В руках тримають плакати з написом «Я проти звільненняярославакіргача». Такі самі плакати прикріплені до дверей гримерних.
Глядачі в залі стоячи оплесками висловлюють підтримку акторам.
Вистава відбулась без ексцесів.
Тоді ж у ФБ з‘явились дописи про цю подію і чисельні коментарі до них.
На офіційному сайті театру імені Марії Заньковецької оприлюднено коментар гендиректору-художнього керівника А. Мацяка стосовно ситуації з непродовженням контракту з Ярославом Кіргачем. Цей коментар викликав бурхливе обговорення у соцмережах та чисельні дописи-відповіді. Зокрема, виникли питання щодо критеріїв оцінки роботи актора та вимоги назвати конкретні прізвища тих фахівців, з якими буцімто радився директор.
2 жовтня
У Фейсбуці розпочинається збір інформації щодо першопричин виникнення ситуації.
Зокрема, оприлюднені результати державного фінансового аудиту діяльності театру за 2015-2018 роки, де висвітлено низку фінансових зловживань.
Вчергове виймається на поверхню інформація про судовий процес 2014 року, де Андрій Мацяк виграв позов до театру імені Марії Заньковецької, директором якого він був на той час, за невиплачені надбавки до зарплати (фігурування цього відкритого провадження викликало безліч питань ще до конкурсної комісії, яка переобирала директора театру).
Цікавість до перебігу подій проявляють ЗМІ.
UA:Львів про ситуацію – відеорепортаж
3 жовтня
На офіційному сайті НАУДТ імені Марії Заньковецької – відповідь адміністрації театру щодо акції частини колективу театру та непідписання контракту з Ярославом Кіргачем.
Реакція дописувачів ФБ, небайдужих до подій у театрі, не забарилась. Особливо обурювали спекулятивни вислови щодо ставлення глядачів до акції заньківчан, адже вже з відео звернень після вистав та з чисельних коментарів під дописами на тему конфлікту видно, що реакція глядача була швидше підтримуюча. До того глядацьких скарг не зафіксовано.
У газеті «Ратуша» за 3-9 жовтня опубліковано розлогий матеріал, де надано інтерв‘ю з наведенням фактів, висловами і коментарями представників сторін конфлікту – А. Мацяка, Я. Кіргача, Я. Юхницького та ін.
Велика стаття виходить на ресурсі @Zbruc «Доміно: недовіра довіреним».
Висвітлює наявні причини виникнення конфлікту, стан внутрішньотеатральних справ, наголошуючи, що проблема набагато глибша і більша, ніж просто неаргументоване звільнення актора.
6 жовтня
Протягом всього часу конфлікту не припиняються приватні коментарі та оцінки ситуації навколо Театру ім. М. Заньковецької.
26 жовтня
Багатокрапкою в цій історії стало проведення конкурсу на посаду артиста драми вищої категорії Театру ім. М. Заньковецької, де поряд із Ярославом Кіргачем змагається та отримує перемогу Іван Довгалюк (детальний репортаж – за посиланням).
to be continued
Переходом конфлікту у принципово нове русло датовано 26 листопада, коли на сторінці фестивалю «Монологи над Ужем» було оприлюднено інформацію про непродовження контрактів із головним режисером Театру ім. М. Заньковецької Федором Стригуном.
Але це вже зовсім інша антологія…