Українські театральні прем’єри (грудень 2020)
93 прем’єри 2019 року проти 39 у 2020-у.
Традиційно грудень, за прем’єрною насиченістю – ТОР-місяць року – наявні «Риболовні архіви» свідчать про постійну його найбільшу врожайність. Тому пояснення у всього третій позиції грудня 2020 (якого випередили вересень із жовтнем) треба шукати у неповній зібраній колекції. Адже, карантини – карантинами, а новорічні свята та візити Святого Миколая відбулися, та, хіба що у круговерті кінця року театри не про всі свої новинки розказали.
І разом з тим, грудневий огляд складатиметься з тих 39 вистав, які зібрані у Каталозі прем’єр.
Піковими за кількістю випусків вистав стали перед та святомиколаївські дні – 4-5 прем’єр на добу! І якщо квартет на 19 грудня – виключно дитячий, то квінтет 17 – парад різноманіття – від казок-мюзиклів та екскурсій в почуття, іронічних розмов про еміграцію, музичної рок-драми та сексуальноцнотливоексцентричної комедії.
Лідируючий Київ обзавівся 13 новими виставами. По три – у Львові, Одесі та Івано-Франківську. По дві – у Дніпрі, Маріуполі, Миколаєві, Полтаві та Ужгороді. І по одній новинці мають Калуш, Мукачево, Сєвєродонецьк, Харків, Черкаси, Чернівці та Чернігів.
Дюжина грудневих вистав адресована дитячому глядачеві – сімейний перегляд у святкові дні. Найбільша увага – казковій Попелюшці, «Сюрприз» для якої розігрують в Одеському, а «Новорічний бал» триває у Київському академічному театрі ляльок.
На театральній афіші країни з’явилися першопрочитання. До 90-річчя з відкриття Одеського ГОСЄТу (у цьому приміщенні сьогодні працює Одеський ТЮГ) Олександр Володарський створив веселу і одночасно сумну п’єсу «Будьте ви щасливі»; один з перших своїх текстів – «Весілля обов’язковне» – Веста Гунченко мала можливість бачити поставленим на сцені Луганської муздрами, живий текст Івана Вирипаєва «Іранська конференція» спробували відтворити у Київському театр на Печерську, «Хлібне перемир’я» написав Жадан, а поставив Жирков у Київському театрі на Лівому березі.
З провірених авторів – Іван Франко з’явився у Києві на Подолі («Імітація», реж. Ігор Матіїв) та у Харківському ТЮГу («Мойсей», реж. Ігор Борис). Леся Українка наразі одна (точніше, одна вистава за двома творами – «На полі крові» і «Йоганна, жінка Хусова») у Чернігівській муздрамі («Саронська квітка, або інша сторона гріха», реж. Денис Федєшов), але чим ближче до круглого ювілею письменниці – тим ситуація буде змінюватися.
З оригінальних форматів місяця виділяються фольклорні «ЖивоТоки» Київського театру «Берегиня», де глядач за час вистави отримує шалену кількість скарбу з традицій далеких пращурів; та документальний проєкт з підлітками «First Love», де тинейджери з різних регіонів України крізь серію воркшопів створюють перформативний мистецький продукт на базі іхніх особистих історій.
Зі спостережень – справжня театральна франшиза* відкрита у режисерки-постановниці Людмили Колосович. До цього свою версію «Скаженої голубки» за п’єсою Тетяни Іващенко у її постановці мали Дніпровський телевізійний театр та Центр Курбаса (спільний проєкт із театром «Solo»). З грудня сповідь «Frida» є й у репертуарі Донецького академічного обласного драматичного театру.
Ще одне спостереження за дизайнерським відділом Одеського російського драматичного театру, де або розробили власну витончену афішну концепцію силуєтних хлопчиків, або не дуже вибагливі до шаблонів, які використовують.
Тим часом, з 2021 року на сторінках фейсбук-спільноти «Theatrical Fishing News» запускається «Календар прем’єр». Тест пройшов на останніх прем’єрах 2020 року, і складає з себе стилізоване зображення із базовими інформаційними відомостями та фотоілюстраціями про виставу, та виходить день вдень прем’єри. Крім того, в коментарях збираються прямі посилання на медійне висвітлення кожної вистави.
Має бути вкрай інформативно!
Театри, завліти, режисери, актори та всі залюблені у театр!
Не зволікайте, а повідомляйте про всі ваші прем’єрні запуски.
Насиченого нового прем’єрного 2021 року!
* Франчайзинг (фр. franchise — пільга, привілей) — форма співпраці, в рамках якої одна сторона (франчайзер), що володіє успішним проєктом, дозволяє іншій стороні (франчайзі) користуватися цією системою на певних умовах.