Українські театральні прем’єри (червень 2021)
Що варто знати про червень в зрізі театральних прем’єр?
ЧЕРВЕНЬ 2021
Першим літнім місяцем в Україні зафіксовано ТРИДЦЯТЬ ОДНУ прем’єру.
З них на Київ прийшлося 15, на Львів – 3, по 2 – Одеса та Харків, й по одній у Вишгороді, Кам’янському, Маріуполі, Миколаєві, Рівному, Тернополі, Хмельницькому, Черкасах та Чернігові.
Серед випущених нових вистав – 7,5% припадає на долю дитячого репертуару – 8 назв.
Серед того, на чому зупиняється погляд – другий київський дотик до «Механічного апельсина» Берджеса (попередній був у березні 2020-го від Дикого театру, поточний – від Театру на Подолі у постановці запрошеного грузинського режисера Автанділа Варсімашвілі). Вочевидь, тема підкорення волі та шлях до тоталітарної держави знаходить відгук у театральних висловлюваннях.
березень 2020
червень 2021
Червнем зафіксовано першу виставу нового колективу.
У Львові запрацював Арт-простір «Gamak» – свою прем’єру «На перші гулі» за Степаном Васильченко у постановці Юлі-Анна Химчук, зіграли у Музеї народної архітектури та побуту «Шевченківський гай».
В роботі колективу вже декілька наступних вистав, про які буде чутно трохи згодом.
Все гучніше про себе заявляє «Шосте чуття».
Виставу «Хто росте у парку» одночасно можуть бачити лише 16 глядачів, тому потрапити на перший раунд прем’єрних показів було дуже не просто.
Хоча, справа, як завжди, у бажанні.
І щасливчики, які «побачили» виставу, навряд залишилися байдужими. Бачити – в лапках, оскільки функція зору вимикається ще навіть перед входом до глядацької зали.
Найсильніше глядацьке враження – «Моменти», які відбулися на сцені Київського театру на Лівому березі. Так безсловесно розказати нам про нас самих може хіба що сторонній погляд, яким і стала режисура італійця Маттео Спіяцці.
ЧЕРВЕНЬ 2017 – 2021
В зрізі місяця на досліджуваному періоді варто звернути увагу на наступне.
ПЕРШЕ – це початок літа, що значною мірою впливає на тематику вистав, а іноді й на локації, в яких відбувається прем’єра. Вже згаданий львівський «Шевченківський гай», використаний «Gamak’ом» цього року, вуличну виставу «Марко Пекельного» Київський Молодий театр зіграв в декораціях Золотих воріт, «Подорож до замку» влаштовує Закарпатський театр драми і комедії у вигляді містичної вистави-екскурсії на Замковій горі в Хусті, комедійний тріп «Сон літньої ночі» Херсонський театр Куліша показав у Лісовому театрі, а прем’єра «дикої» вистави «Червоне, чорне і знову червоне» відбулася у просторі Мамаєвої слободи.
Карантинний 2020-й підштовхнув театри до віртуальних майданчиків – Театр «Актор» випустив гейміфіковану виставу «Містер Баттерфляй» у zoom (огляд оглядів вистави – за посиланням).
ДРУГЕ – місяць починається з Дня захисту дітей, що дарує цілий букет вистав для «квітів життя».
Прикладом, 4 вистави 2018-го, 7 вистав 2019-го, ну й 2 вистави 2021-го були зіграні саме 1-го червня. Всього ж 36 вистав для дітей з 183 загальної кількості.
Окрім насиченості дитячого репертуару, початок літа багатий на оперний репертуар: «Любовний напій» Доніцетті, «Норма» Белліні, «Оєгін. Life» за Чайковським у Дніпровській опері, «Богема» Пучіні та «Орфей і Еврідіка» Глюка в Одеській опері, «Дон Жуан» Моцарта у Львівській, моцартівське «Весілля Фінаро» у Київській опері. Нео-футуристичним перфомансом пройшла «Aerophonia: футуристична опера у 3-х актах».
Крім того, місяць розташовує й до складної літератури (інша справа, як з цим режисери впораються). Під завісу театрального сезону цілком можна пустити пробного шара – «Ідіот» Юрія Одинокого та «Орестея» Іллі Мощицького у 2018-му, «Медея» Олега Ліпцина у 2019-у, «Гедда Габлер» Лінаса Зайкаускаса та «Мертві душі» Павла Гатілова у 2020-у…
Так само активізується літне потойбіччя.
Судіть самі, з різницею у 5 днів в червні 2017-го виходять чернігівський «Вій. Докудрама» Андрія Бакірова та житомирський «Вій» Петра Авраменка. Ще два «Вія» у червні 2019-го – містичний саспенс від Вероніки Золотоверхої у Сєверодонецьку та модернова балетна версія від Раду Поклітару в Києві.
2017
2017
2019
2019
Наступний зріз – липневі прем’єри.
Але то вже наступного разу.